fbpx

Jak sprzedawać na Amazonie? 

Pierwsze kroki na Amazonie

Amazon łączy rynki z całego świata, umożliwiając dotarcie z ofertą do milionów klientów. Jak sprzedawać na Amazonie? Od marca 2021 roku polscy sprzedawcy mogą korzystać z serwisu amazon.pl, rejestrując tu swoje produkty. Trudno zaprzeczyć ogromnemu potencjałowi platformy, dającej nieograniczone możliwości pomnażania zysków sprzedażowych. Sukces nie przychodzi jednak automatycznie – wyróżnienie się spośród konkurencji wymaga czasu i przemyślanego podejścia. Przedstawiamy tutaj poradnik przeznaczony dla osób, które zastanawiają się jak zacząć sprzedawać na Amazon. Podpowiemy, jak stawiać pierwsze kroki na platformie, aby uzyskać stabilne źródło dochodu. Podzielimy się sprawdzonymi sposobami na powiększanie zysków, a także omówimy kwestie organizacyjne. Praktyczna wiedza przekuta w działanie to klucz do rozwoju sprzedaży. Od nas otrzymasz wiedzę – działanie należy już do Ciebie

Jak sprzedawać na Amazon? Pierwsze kroki

Rozpoczęcie sprzedaży na Amazon będzie możliwe po dokonaniu rejestracji konta. W tym celu musisz przygotować kilka niezbędnych dokumentów i informacji: skan dowodu osobistego lub paszportu, numer konta bankowego, potwierdzenie rejestracji VAT-EU, oraz dane rejestracyjne Twojej firmy. Pozytywne przejście procesu weryfikacji konta przekieruje Cię do panelu Seller Central, który stanie się Twoim najważniejszym narzędziem do zarządzania całą działalnością sklepu. To właśnie tutaj zaczniesz dodawać poszczególne produkty do oferty, stąd poprowadzisz też kampanie reklamowe. Seller Central pozwala także na zarządzanie sprzedażą i płatnościami, a także umożliwia odpowiadanie na zapytania klientów.

Zastanawiasz się, jak sprzedawać na Amazonie z Polski? Platforma ta, daje możliwość wyboru między dwoma planami sprzedażowymi — indywidualny oraz profesjonalny. Plan profesjonalny nie generuje żadnych limitów w wartości miesięcznego obrotu. Korzystanie z niego pociąga za sobą konieczność dokonywania opłaty ryczałtowej, która na chwilę obecną wynosi 39 EUR. To jednak nie wszystko – każda transakcja jest bowiem objęta prowizją od sprzedaży, kształtującą się w przedziale 8-15% (w zależności od kategorii produktu) całkowitej wartości zamówienia, łącznie z kosztami wysyłki. W Polsce sprzedaż na Amazon możliwa jest dopiero od kilku miesięcy, a dotychczasowe zainteresowanie dowodzi popularności tego serwisu w naszym kraju. Sprzedawcy zyskują tu wiele możliwości poszerzania rynku zbytu dla swoich produktów.

Amazon – jak sprzedawać własne produkty?

Sprzedaż produktów własnej marki nie różni się pod względem technicznym od transakcji w systemie dla dystrybutorów. Również w tym przypadku będziesz zobowiązany do szczegółowego opisu swojej oferty i przyporządkowania jej do kategorii podawanych przez Amazon. Wprowadzenie oryginalnego produktu na marketplace to dopiero początek drogi do zadowalających wyników finansowych. Warto pamiętać, że zasady biznesowe nie odbiegają tutaj od innych form działalności – zdobycie grona zaufanych klientów wymaga czasu i systematyczności. Amazon chroni zarejestrowane marki oraz własność intelektualną. Pomocnym w tym może okazać się program Amazon Brand Registry, pomagający chronić przed podróbkami i zapewniający większą widoczność ofert. Wiedza, jak sprzedawać przez Amazon, kształtowana jest poprzez politykę tego internetowego giganta, do której musisz się dostosować jako sprzedawca.

Chcesz zwiększyć przychody swojej firmy, wchodząc na zagraniczne rynki? Zastanawiasz się, jak zacząć sprzedaż na Amazon? Nawiązując współpracę z nami, otrzymasz kompleksową pomoc w sprzedaży na Amazon. Od lat pomagamy naszym klientom zwiększać dochody dzięki odpowiedniemu przedstawianiu swoich usług na platformie, która swoim zasięgiem obejmuje niemal cały świat. W AMAZONWAY stawiamy na pokazaniu Ci, że obsługa sprzedaży Amazon wcale nie musi być problemem, a szkolenie Amazon pozwoli Ci samodzielnie rozwijać swoje konto na tym marketplace.

Support

W odpowiednich pakietach nasze wsparcie jest dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Let's make something great together

Frequently Asked Questions

Jeśli chodzi o Amazon, rejestracja to pierwszy krok na drodze do sprzedażowego sukcesu. Kolejnym punktem powinna stać się przemyślana strategia marketingowa. Amazon w Polsce doświadcza dynamicznego rozwoju, a co za tym idzie – stwarza nowe możliwości zarobkowe dla polskich sprzedawców. Zacznij sprzedawać na Amazon już od pierwszych dni działalności dzięki uwzględnieniu obsługi wysyłek przez Amazon (FBA). Zyskasz tym samym automatyczny wpis do Amazon Prime, dający wyższe pozycje w rankingach produktów. Rozwiń sprzedaż na Amazon, zapewniając klientom darmową wysyłkę (czyli uwzględniając cenę wysyłki w wartości samego produktu). Takie działanie pozytywnie wpływa na postrzeganie oferty przez konsumentów i upraszcza proces dokonywania zamówienia. Amazon w Polsce wyraźnie promuje towary z darmową wysyłką, umieszczając je wyżej w wynikach wyszukiwania.

Zastanawiając się, jak sprzedawać na Amazon, nie zapominaj o potędze SEO w kwestiach docierania do nowych klientów. Uwzględnienie w opisie produktów pożądanych słów kluczowych znacznie ułatwi pracę algorytmom, które ukażą Twój produkt na lepszej pozycji. Amazon daje także możliwość korzystania z płatnych kampanii reklamowych, takich jak Amazon Sponsored Products.

Maksymalizacja zysków na Amazon w dużej mierze zależy także od zdobycia tzw. Buy Boxa, czyli przycisku szybkich zakupów, wyróżniającego Twoją ofertę. W Amazon sprzedaż w Polsce za pośrednictwem Buy Boxa przekracza 80% wszystkich transakcji, więc zdecydowanie warto zawalczyć o zdobycie tej funkcjonalności.

W Amazon swój towar możesz wysyłać na dwa sposoby – FBM i FBA. Fulfillment by Merchant (FBM) to model wysyłkowy, w którym samodzielnie dbasz o pakowanie i dostarczanie produktów do kupujących. Amazon oferuje też inny model wysyłki – FBA. Fulfillment by Amazon – to usługa, która pozwala sprzedawcy gromadzić towar w jednym z centrów logistycznych Amazon, a następnie cedowania procesu wysyłkowego na platformę. FBA jest programem dodatkowo płatnym, jednak oprócz wygody zapewnia także znacznie lepsze pozycjonowanie produktu w serwisie dla kupujących. Zacznij sprzedawać na Amazon poprzez system FBA, a przekonasz się o znacznych oszczędnościach Twojego czasu i większych zyskach. FBA przejmuje na siebie cały proces obsługi zamówień – od pakowania i wysyłki, aż po zarządzanie zwrotami i odpowiadanie na pytania klientów dotyczące statusu wysyłki.

Odpowiedź na pytanie, jak sprzedawać na Amazonie, nie może pozostawać w oderwaniu od procesu obsługi klienta. Zdobycie wspomnianego powyżej Buy Boxa jest uzależnione w dużej mierze od doskonałej obsługi klienta i odpowiadania na jego potrzeby. Jak zwiększać zyski na Amazonie? Rozwiń sprzedaż na Amazon dzięki rozpoznaniu potrzeb docelowej grupy odbiorców, a zyski zaczną rosnąć same. Platforma Amazon pozostaje całkowicie skoncentrowana na klientach. Ich obsługa jest niestety bardzo czasochłonna. W pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że Twój dzień nie będzie się rozciągał w nieskończoność i potrzebujesz wsparcia. Outsourcing obsługi klienta do agencji takiej jak Amazonway.eu to rozsądne posunięcie dla sprzedawców, których obroty przekraczają kilkaset transakcji miesięcznie. Uwolnienie zasobów czasowych pozwoli Ci się skupić na rzeczach najważniejszych – marketingu i ciągłym ulepszaniu oferty.

Wybierając Amazon, jak sprzedawać, aby uniknąć podstawowych błędów? Czego należy się wystrzegać, by nie zostać przytłoczonym przez konkurencję, lecz systematycznie budować swoją pozycję na rynku? Sprzedażą internetową rządzi cena. Nawet jeśli drastyczne obniżenie własnej marży nie prowadzi do bogactwa, znalezienie się na drugim krańcu piramidy cenowej także nie przyniesie rezultatów. Na politykę cenową składa się nie tylko wyznaczanie adekwatnej do wysiłku marży, lecz również ciągłe analizowanie trendów rynkowych i monitoring działań konkurencji.

Jednym z najważniejszych błędów, które mogą skutkować zablokowaniem konta przez Amazon, staje się niedotrzymywanie obiecanych terminów wysyłek i niedostateczny kontakt z klientem. Wszelkie opóźnienia ze strony sprzedawców kolidują z prokonsumencką postawą Amazon. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku opieszałych odpowiedzi na zapytania. Powszechna praktyka i Regulamin Amazona nakazuje udzielenie klientowi odpowiedzi w terminie do 24 godzin, w języku obowiązującym w kraju zbytu produktów.

Do tworzenia opisu produktu należy przystąpić z ogromną starannością. Wszelkie niedociągnięcia lub błędne informacje będą podstawą do zwrotów, generujących dodatkowe koszty i obniżających naszą pozycję dla algorytmów Amazon.

W przypadku sprzedaży na Amazon, bez względu na wybrany sposób wysyłki, sprzedawca nie może zapomnieć o aktualizowaniu stanów magazynowych. Wyprzedanie produktu skutkuje jego usunięciem z oferty, a sprzedawca traci wówczas wypracowaną miesiącami pozycję w rankingu poleceń danej oferty.

Wskazówki na to, jak zwiększać zyski na Amazonie, obejmują wiele dziedzin biznesowych i wymagają od sprzedawcy ciągłego zaangażowania w rozwój swojej firmy. Tam, gdzie jest to możliwe, warto zainteresować się outsourcingiem części zadań do firmy zewnętrznej. Takie rozwiązanie pozostaje o wiele tańsze i skuteczniejsze niż zatrudnianie sztabu pracowników. Jeżeli Twoje wyniki sprzedażowe doświadczają dynamicznego rozwoju, możesz pomyśleć o kupieniu sobie dodatkowego czasu, przekazując kwestie kompleksowej obsługi konta sprzedawcy Amazon Seller Central.