fbpx

Amazon w Polsce – czy warto na nim sprzedawac?

Czy warto sprzedawać na Amazon?

To pytanie często pojawia się wśród naszych klientów. O tym, że platforma AMAZON.PL startuje na początku marca 2021 informowały, w różnych kanałach,  prawie wszystkie media biznesowe, ale czy rzeczywiście Polacy od razu, szturmem, rzucili się na zakupy w polskiej odsłonie serwisu amerykańskiego giganta?

Od uruchomienia platformy minęło już 7 miesięcy, na chwilę obecną nie mamy jeszcze dokładnych danych, ale jedno jest pewne – przysłowiowego Kowalskiego ciężko jest przekonać do zmian przyzwyczajeń zakupowych, szczególnie jeśli na rynku prym wiedzie platforma znana już od wielu lat, sprawdzona, lubiana przez kupujących i ostatnio oferująca opcje SMART.

Okazuje się, że na AMAZON.PL sprzedawców polskich nie ma jeszcze wielu, a oferowane produkty pochodzą zza zachodniej granicy. Ceny w wielu przypadkach są przeliczane z euro, co powoduje, że produkty pojawiające się na AMAZON.PL mogą być czasem drogie i niekoniecznie zachęcają do zakupów.

I tu pojawia się pytanie – kiedy i jak to się zmieni? Na pewno na to pytanie pomogą odpowiedzieć wyniki badań agencji WUNDERMAN THOMPSON COMMERCE, która publikując swój raport dotyczący zachowań kupujących w innych krajach, dokładnie, bo na podstawie konkretnych liczb, pokazuje pewną tendencję, która może za jakiś czas również urzeczywistnić się w Polsce.

Potencjał sprzedażowy Amazon

Według raportu za 2020 rok, 82% Niemców oraz 83% Hiszpanów poszukiwania produktu zaczyna właśnie od AMAZON’a. Natomiast w Niderlandach, gdzie AMAZON uruchomił swoją platformę na początku marca 2020 jest to już 14%. Agencja jednak przewiduje znaczący wzrost tej tendencji w następnych latach. Tamtejsi specjaliści e-commerce zauważają już teraz, że AMAZON buduje swój potencjał sprzedażowy poprzez konsekwentne poszerzanie oferty produktów i budowanie zaufania pośród holenderskich i duńskich klientów.

Czy podobnie będzie w Polsce? Czy AMAZON.PL zdoła osiągnąć w krótkim czasie poziom sprzedaży jaki jest obserwowany w Holandii i Danii?

Na te pytania obecnie trudno jest znaleźć jednoznaczne odpowiedzi, jednak tym miejscu warto też dostrzec dodatkowe atuty, którymi AMAZON odróżnia się od naszej polskiej platformy numer 1 jaką jest Allegro np.:

Bogactwo produktów

Oto dostajemy dostęp do ogromnej europejskiej bazy produktów. Według statystyk AMAZON’a w Europie, co minutę sprzedaje się 2700 produktów, a platformę miesięcznie odwiedza 176 milionów klientów. Zatem na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie.

PRIME VIDEO

Amazon to też rozrywka. Jedną z nich jest usługa video PRIME, która już teraz dysponuje bogactwem filmów i seriali z polskimi napisami, a w skali globalnej zaczyna konkurować ceną i różnorodnością kontentu z Netflix-em.

AMAZON MUSIC

O którym w Polsce mało kto słyszał, to kolejna usługa od AMAZON’a,  a okazuje się, że ten serwis streamingowy dysponuje ponad 70 milionami utworów i to w cenie niższej niż szeroko znany Spotify.

Inteligentne technologie

Amazon w swojej ofercie posiada szereg urządzeń, które mają usprawnić i uprzyjemnić nam codzienne funkcjonowanie. Najnowszym z nich jest ECHO 4 – to urządzenie o szerokim spektrum funkcjonalności, które oferuje połączenie zalet bezprzewodowego głośnika premium, zintegrowanej centrali do rozwiązań inteligentnego domu i czujnika temperatury. Urządzenie za pośrednictwem ALEXY można poprosić o odtwarzanie muzyki, o przedstawienie aktualnych wiadomości, wydarzeń sportowych lub prognozy pogody

Czy jednak te dodatkowe usługi i nowinki technologiczne zachęcą Polaków do kupowania na AMAZON? Obecnie AMAZON robi wszystko, aby zmienić rynek polskiego e-commerce. Czas pokaże na ile statystyczny Kowalski jest w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia zakupowe.

Zostań z nami

Co to jest Amazon FBA?

Co to jest Amazon FBA? To usługa, która zrewolucjonizuje Twój system sprzedaży na marketplace’ach. Chyba każdy przedsiębiorca, który próbował skorzystać z możliwości, jakie oferuje sprzedaż

Czytaj więcej »

Jak sprzedawać na Etsy?

Chciałbyś trafić ze sprzedawanymi towarami do znacznie szerszego grona klientów? W takim razie sprawdź nasz poradnik, które podpowie każdemu jak sprzedawać na Etsy. Witryna ta

Czytaj więcej »