fbpx

Czy warto sprzedawać na Amazon? 

Udostępnij wpis

Mniej więcej rok temu zgłosił się do nas klient z branży ogrodowej. Dotychczas sprzedawał swoje produkty z powodzeniem na rynku krajowym. Nasza agencja została mu polecona, jako ta, która skutecznie prowadzi konta sprzedawców na AMAZON.

Klient szukał możliwości sprzedaży swoich produktów i był zainteresowany przede wszystkim sprzedażą na AMAZON,  a w trakcie pierwszej naszej rozmowy padło pytanie:

Jak sprzedawać na Amazonie z Polski?

Miał już też styczność z zagraniczną sprzedażą, bo wiele miesięcy wcześniej, zanim się do nas zgłosił, próbował swoich sił na niemieckim marketplace – eBay. Wówczas niestety ten projekt nie wypalił, gdyż brakowało mu czasu, wiedzy i doświadczenia, aby rozwinąć ten kanał sprzedaży. Zgłaszając się do nas, kompletnie nie wiedział jak sprzedawać na AMAZON.

Case Study : Analiza

Na początku, zanim przedstawiliśmy ofertę, chcieliśmy bardzo dokładnie poznać potrzeby i oczekiwania naszego potencjalnego klienta w zakresie sprzedaży zagranicznej. Produkt był ciekawy i stanowił swego rodzaju niszę na AMAZON-ie. Niby proste, ale po naszych analizach potencjału sprzedażowego tych produktów, okazało się, że istnieje silna konkurencja z innych krajów, która na AMAZON-ie była obecna już od kilku lat i z powodzeniem sprzedaje tam swoje produkty, konsekwentnie budując świadomość marki i pozycję ofert. Temat wydawał się trudny, ale zdecydowaliśmy, że podejmiemy się tego wyzwania i zrobimy wszystko, aby klient dostrzegł potencjał sprzedażowy światowego giganta e-commerce, jakim jest niewątpliwie AMAZON.

Zaproponowaliśmy:

  • kompleksową obsługę sprzedaży na tym marketplace,
  • prowadzenie konta sprzedawcy Amazon Seller Central, łącznie z codzienną (nawet w dni wolne i święta) obsługą klienta w kilku językach,
  • zapewnienie rozwiązań logistycznych,
  • doradztwo w zakresie wymogów prawnych dla sprzedaży w każdym kraju,
  • copywriting językowy,
  • prowadzenie kampanii reklamowych na tym marketplace.

Case Study: Rozpoczęcie współpracy

Zaczęliśmy kompletnie od zera.

Musieliśmy:

  • założyć dla naszego klienta konto sprzedawcy na AMAZON,
  • dopełnić wszystkich formalności związanych z dokumentacją wymaganą przez platformę,
  • odpowiednio skonfigurowaliśmy konto – informacje o sprzedawcy, o zwrotach, wysyłkach, podłączenie rachunku bankowego na jaki mają trafiać płatności za zamówienia itp.
  • następnie przeszliśmy do pracy nad kartami produktowymi tzw. listingami.

Klient oczywiście posiadał kontent tekstowy oraz zdjęcia ze swojego polskiego sklepu internetowego, ale to wszystko musieliśmy dostosować do realiów danego kraju. Chcieliśmy, aby klient kupujący ten produkt miał wrażenie, a właściwie to nawet przekonanie, że kupuje od lokalnego ( w danym kraju) sprzedawcy. Dla naszej agencji e-commerce kontent tekstowy i foto musi być idealny – nie uznajemy w tej kwestii kompromisów (translatorów, tłumaczeń mechanicznych, integratorów lub nawet zwykłych biur tłumaczeń), bo wiemy z doświadczenia, że dobrze stworzony kontent tekstowy i foto ma niesamowity wpływ na późniejszą sprzedaż na AMAZON.

Wiemy, że klienci w  Internecie „kupują oczami” i właściwie nie mają czasu na czytanie długich i przeładowanych opisów produktów. Zatem muszą one być konkretne, funkcjonalne i dobrze dopasowane do odbiorcy. W codziennej pracy naszej agencji zawsze staramy się działać tak, aby projekty przynosiły oczekiwane przez klienta rezultaty – w tym wypadku chodziło o sprzedaż i jej odpowiedni poziom.

Zatem poprosiliśmy naszych doświadczonych copywriterów o przygotowanie tekstów na poszczególne języki. Nasz klient postanowił skupić się na 4 konkretnych rynkach – Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Rzeczywiście była to dobra decyzja, bo w Europie są to rynki o największym potencjale sprzedażowym. Kontent foto wybraliśmy z tego co klient już posiadał i po części dostosowaliśmy do ścisłych wytycznych platformy AMAZON.

Kiedy karty produktowe mieliśmy już w pełni przygotowane, rozpoczęliśmy proces uruchamiania sprzedaży tych produktów na AMAZON. Początkowo klient poprosił nas o ustawienie „zaporowej” ceny na produkty, celem sprawdzenia jak wygląda karta produktowa – był bardzo ciekawy, jak produkt będzie eksponowany i jak będzie wyglądał LIVE, ale nie chciał jeszcze, aby produkt został kupiony, bo od strony operacyjnej potrzebował kilku dni, aby ze swoimi pracownikami, na miejscu, ustalić jak wszystko ma wyglądać z perspektywy realizacji zamówień.

Później ceny miały być urealnione. Oczywiście zgodnie z życzeniem klienta, na początku – przy uruchamianiu listingów, ustawiliśmy cenę produktu dość wysoką – była to kwota 50EUR za produkt o rzeczywistej wartości około 2-3EUR. Po kilku dniach od aktywacji oferty okazało się, że tak wysoka cena „nie powstrzymała” klientów od zakupu.

Jako agencja e-commerce, z ogromnym zaskoczeniem otrzymaliśmy e-maile potwierdzające pierwsze trzy zamówienia, z różnych krajów i w dodatku z ceną 50EUR, za sztukę produktu. Ten fakt tylko utwierdził nas w przekonaniu, jak wielkie możliwości i potencjał sprzedażowy daje AMAZON, o ile oferty produktów są dobrze i atrakcyjnie przygotowane. Byliśmy przekonani, że kupujący się pomylili i oczekiwaliśmy reklamacji lub zwrotu, ale nic takiego się nie wydarzyło. Po tym fakcie nasz klient postanowił sprzedawać swoje produkty po dwukrotnie wyższej cenie, niż początkowo planował.

Jaki był efekt? Jego produkty dalej się sprzedawały i ciągle sprzedają się doskonale.

Po niecałych dwóch miesiącach od pierwszego zamówienia, nasz klient mógł cieszyć się już sprzedażą na poziomie prawie 29 000EUR na AMAZON.DE i podobną sprzedażą na pozostałych trzech rynkach.

Obecnie portfolio produktowe naszego klienta zawiera około kilkaset produktów i stale jest powiększane. 

Warto sprzedawać na AMAZON?

Czy Twoja firma jest gotowa na taką sprzedaż? Może zastanawiasz się nad ekspansją na zagraniczne rynki?

A może chcesz złapać w końcu „wiatr w żagle” i sprzedawać swoje produkty na dobrym poziomie? 

To wszystko jest możliwe. Decyzja należy tylko do Ciebie. 

Nowy Rok 2022, to zawsze czas decyzji i nowych projektów, może to jest właśnie czas dla Ciebie i Twojej firmy, aby rozwinąć skrzydła w zagranicznej sprzedaży.

Zostań z nami