fbpx

Czy warto sprzedawać na Amazon? 

Sprzedaż na Amazon – opinie

Interesuje Cię sprzedaż na Amazon? Opinie naszych klientów są dla nas bardzo ważne, a przytoczone sytuacje są najlepszym przykładem tego, że oferowana przez nas pomoc w sprzedaży na Amazon jest nieoceniona w każdej sytuacji.

Mniej więcej rok temu zgłosił się do nas klient z branży ogrodowej. Dotychczas sprzedawał swoje produkty z powodzeniem na rynku krajowym. Nasza agencja została mu polecona, jako ta, która skutecznie prowadzi konta sprzedawców na AMAZON. Klient szukał możliwości sprzedaży swoich produktów i był zainteresowany przede wszystkim sprzedażą na AMAZON, a w trakcie pierwszej naszej rozmowy padło pytanie: Jak sprzedawać na Amazonie z Polski?

Miał już też styczność z zagraniczną sprzedażą, bo wiele miesięcy wcześniej, zanim się do nas zgłosił, próbował swoich sił na niemieckim marketplace – eBay. Wówczas niestety ten projekt nie wypalił, gdyż brakowało mu czasu, wiedzy i doświadczenia, aby rozwinąć ten kanał sprzedaży. Zgłaszając się do nas, kompletnie nie wiedział jak sprzedawać na AMAZON.

Case Study: Analiza

Zanim przedstawiliśmy klientowi ofertę, chcieliśmy bardzo dokładnie poznać jego potrzeby i oczekiwania w zakresie sprzedaży zagranicznej. Produkt był ciekawy i stanowił swego rodzaju niszę na AMAZON-ie. Niby proste, ale po naszych analizach potencjału sprzedażowego tych produktów, okazało się, że istnieje silna konkurencja z innych krajów, która na AMAZON-ie była obecna już od kilku lat i z powodzeniem sprzedaje tam swoje produkty, konsekwentnie budując świadomość marki i pozycję ofert. Temat wydawał się trudny, ale zdecydowaliśmy, że podejmiemy się tego wyzwania i zrobimy wszystko, aby klient dostrzegł potencjał sprzedażowy światowego giganta e-commerce, jakim jest niewątpliwie AMAZON.

W ramach współpracy zaoferowaliśmy następujące usługi:

  • obsługa sprzedaży Amazon,
  • prowadzenie konta sprzedawcy Amazon Seller Central, łącznie z codzienną (nawet w dni wolne i święta) obsługą klienta w kilku językach,
  • zapewnienie rozwiązań logistycznych,
  • doradztwo w zakresie wymogów prawnych dla sprzedaży w każdym kraju,
  • copywriting językowy,
  • prowadzenie kampanii reklamowych na tym marketplace.

Case Study: Rozpoczęcie współpracy

Zaczęliśmy kompletnie od zera. W tym celu musieliśmy:

  • założyć dla naszego klienta konto sprzedawcy na AMAZON,
  • dopełnić wszystkich formalności związanych z dokumentacją wymaganą przez platformę,
  • odpowiednio skonfigurowaliśmy konto – informacje o sprzedawcy, o zwrotach, wysyłkach, podłączenie rachunku bankowego, na jaki mają trafiać płatności za zamówienia itp.
  • następnie przeszliśmy do pracy nad kartami produktowymi tzw. listingami.

Klient oczywiście posiadał content tekstowy oraz zdjęcia ze swojego polskiego sklepu internetowego, ale to wszystko musieliśmy dostosować do realiów danego kraju. Chcieliśmy, aby klient kupujący ten produkt miał wrażenie, a właściwie to nawet przekonanie, że kupuje od lokalnego (w danym kraju) sprzedawcy. Dla naszej agencji e-commerce content tekstowy i foto musi być idealny – nie uznajemy w tej kwestii kompromisów (translatorów, tłumaczeń mechanicznych, integratorów lub nawet zwykłych biur tłumaczeń). Wiemy z doświadczenia, że dobrze stworzony content tekstowy i foto ma niesamowity wpływ na późniejszą sprzedaż na AMAZON.

Klienci w Internecie „kupują oczami” i właściwie nie mają czasu na czytanie długich i przeładowanych opisów produktów. Muszą być one zatem konkretne, funkcjonalne i dobrze dopasowane do odbiorcy. W codziennej pracy naszej agencji zawsze staramy się działać tak, aby projekty przynosiły oczekiwane przez klienta rezultaty – w tym wypadku chodziło o sprzedaż i jej odpowiedni poziom.

Poprosiliśmy naszych doświadczonych copywriterów o przygotowanie tekstów na poszczególne języki. Nasz klient postanowił skupić się na 4 konkretnych rynkach – Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Rzeczywiście była to dobra decyzja, bo w Europie są to rynki o największym potencjale sprzedażowym. Kontent foto wybraliśmy z tego co klient już posiadał i po części dostosowaliśmy do ścisłych wytycznych platformy AMAZON.

Kiedy karty produktowe mieliśmy już w pełni przygotowane, rozpoczęliśmy proces uruchamiania sprzedaży tych produktów na AMAZON. Początkowo klient poprosił nas o ustawienie „zaporowej” ceny na produkty, celem sprawdzenia jak wygląda karta produktowa – był bardzo ciekawy, jak produkt będzie eksponowany i jak będzie wyglądał LIVE, ale nie chciał jeszcze, aby produkt został kupiony, bo od strony operacyjnej potrzebował kilku dni, aby ze swoimi pracownikami, na miejscu, ustalić jak wszystko ma wyglądać z perspektywy realizacji zamówień.

Później ceny miały być urealnione. Oczywiście zgodnie z życzeniem klienta, na początku – przy uruchamianiu listingów, ustawiliśmy cenę produktu dość wysoką – była to kwota 50 EUR za produkt o rzeczywistej wartości około 2-3 EUR. Po kilku dniach od aktywacji oferty okazało się, że tak wysoka cena „nie powstrzymała” klientów od zakupu.

Jako agencja e-commerce, z ogromnym zaskoczeniem otrzymaliśmy e-maile potwierdzające pierwsze trzy zamówienia, z różnych krajów i w dodatku z ceną 50 EUR, za sztukę produktu. Ten fakt tylko utwierdził nas w przekonaniu, dlaczego warto sprzedawać na AMAZON. Najważniejsze jest jednak aby oferty produktów były dobrze i atrakcyjnie przygotowane. Nie da się ukryć, że początkowo byliśmy przekonani, że kupujący się pomylili i oczekiwaliśmy reklamacji lub zwrotu, ale nic takiego się nie wydarzyło. Po tym fakcie nasz klient postanowił sprzedawać swoje produkty po dwukrotnie wyższej cenie, niż początkowo planował.

Jaki był efekt? Jego produkty dalej się sprzedawały i ciągle sprzedają się doskonale.

Po niecałych dwóch miesiącach od pierwszego zamówienia nasz klient mógł cieszyć się już sprzedażą na poziomie prawie 29 000 EUR na AMAZON.DE i podobną sprzedażą na pozostałych trzech rynkach.

Obecnie portfolio produktowe naszego klienta zawiera około kilkuset produktów i stale jest powiększane.

Czy warto sprzedawać na AMAZON?

Zastanawiasz się, czy sprzedaż na Amazon się opłaca? A może masz obawy czy Twoja firma jest na to gotowa? Zastanawiasz się nad ekspansją na zagraniczne rynki? A może chcesz złapać w końcu „wiatr w żagle” i sprzedawać swoje produkty na dobrym poziomie?

To wszystko jest możliwe. Decyzja należy tylko do Ciebie. Odbądź szkolenie Amazon i rozpocznij Nowy Rok jako czas na nowe decyzje i projekty. Być może to jest właśnie czas dla Ciebie i Twojej firmy, aby rozwinąć skrzydła w zagranicznej sprzedaży.

Zapoznaj się z naszą ofertą:

Zostań z nami

Co to jest Amazon FBA?

Co to jest Amazon FBA? To usługa, która zrewolucjonizuje Twój system sprzedaży na marketplace’ach. Chyba każdy przedsiębiorca, który próbował skorzystać z możliwości, jakie oferuje sprzedaż

Czytaj więcej »

Jak sprzedawać na Etsy?

Chciałbyś trafić ze sprzedawanymi towarami do znacznie szerszego grona klientów? W takim razie sprawdź nasz poradnik, które podpowie każdemu jak sprzedawać na Etsy. Witryna ta

Czytaj więcej »